Presidenti i Shqipërisë Bajram Begaj nesër do ta vizitojë Kosovën, së bashku me një delegacion shoqërues të presidencës.

Policia ka bërë të ditur se gjatë kësaj vizite do të kujdesen për ofrimin e sigurisë dhe mirëmbajtjen e rendit e qetësisë publike gjatë kohës së lëvizjes së eskortës dhe qëndrimit të delegacionit shtetëror në Kosovë.

“Për të mundësuar qarkullim të lirë të eskortës zyrtare nën përcjellje dhe sigurim sipas itinerarit të lëvizjes, Policia e Kosovës do të bëjë ndërprerje të përkohshme të qarkullimit të trafikut (në intervale të shkurta kohore), të disa segmenteve rrugore ku pritet të kalojë eskorta, si dhe në lokacione të caktuara ku parashihen të realizohen aktivitete zyrtare”, thuhet në njoftimin e tyre.

Në njoftimin e tyre bëhet e ditur se do të angazhohen zyrtarë policorë të njësiteve relevante.

“Njëkohësisht për të mundësuar qarkullimin dhe riorientimin e trafikut në rrugë alternative në lokacionet ku pritet të kalojë eskorta do të angazhohen zyrtarë policorë të njësiteve relevante, andaj Policia e Kosovës kërkon mirëkuptim të plotë nga ana e qytetarëve dhe pjesëmarrësve në trafik”, thuhet tutje në njoftim.

Ndërkaq, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në orën 10:00 do ta presë presidentin Begaj me ceremonitë më të larta shtetërore.

Begaj do të pritet nga kryeparlamentari i Kosovës, Glauk Konjufca në orën 12:15. Presidenti shqiptar do të takohet edhe me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sezoni turistik, Rama: Abuzuesit të lirojnë hapësirat që nuk iu takojnë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, tha se personat që kanë zënë hapësira…

Ali Ahmeti i largon nga partia 5 anëtarët e ” Grupit të Zjarrit”

Kryesia Qendrore e Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) u mblodh dje për…

Shefi i CIA-s mban takim me homologun e tij në Ankara

Një zyrtari i Shtepisë se Bardhe ka deklaruar se dy shefat e…

Dy persona nga Gostivari kapen me kokainë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se pak para mesnate në rajonin…

Zelensky u bën thirrje rusëve që të ‘ndalojnë’ Putinin

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, u ka bërë thirrje qytetarëve rusë që…