Bashkimi Evropian synon të vendosë sanksione ekonomike ndaj 31 zyrtarëve të lartë të Bjellorusisë duke përfshirë ministrin e brendshëm të vendit deri në mes të shtatorit, thanë tre diplomatë të BE, në përgjigje të zgjedhjeve të 9 gushtit që perëndimi i cilëson të manipuluar.
“Ne fillimisht ramë dakord për 14 emra, por shumë shtete menduan se nuk ishte e mjaftueshme. Tani kemi arritur konsensus për 17 të tjerë, “tha një diplomat i BE. “Këta janë zyrtarët të lartë përgjegjës për zgjedhjet, për dhunën dhe për shtypjen.”
Greqia dhe Qipro akoma nuk kanë marrë vendimin ndërsa kërkojnë që këtë vendim do ta mbështesin vetëm në do të merret një masë e tillë edhe për Turqinë pas konflikteve që shtetet kanë për Detin Mesdhe.
Emrat mund të shtohen ose hiqen nga lista, por diplomatët thanë se marrëveshja zyrtare ka të ngjarë të vijë në 21 Shtator, kur ministrat e jashtëm të BE mbajnë takimin e tyre të radhës të planifikuar. Sanksionet që hyjnë në fuqi më 22 shtator.
Ndryshe nga listat baltike, Lukashenko nuk do të sanksionohet. Gjermania, e cila mban presidencën gjashtëmujore të BE, dëshiron më shumë kohë për dialog dhe të lërë të hapur mundësinë e shtimit të emrit të presidentit në një fazë të mëvonshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…