Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përkujtuar masakrën e Reçakut.

Përmes një njoftimi, BE në Kosovë ka thënë se kujtojnë dhe nderojnë të gjitha viktimat e kësaj masakre, duke shtuar se e ardhmja duhet të sjellë drejtësi dhe lehtësim.

“Sot shënohet 24 vjetori i masakrës së Reçakut. Ne kujtojmë dhe nderojmë viktimat dhe ndajmë dhimbjen dhe zinë e pangushëllueshme të familjeve të tyre. E kaluara nuk mund të zhbëhet, por e ardhmja duhet të sjellë drejtësi, mbyllje dhe lehtësim” thuhet në njoftimin e tyre.

Më 15 janar 1999, në fshatin Reçak u vranë e u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Inteligjenca gjermane: Kina mund të bëhet kundërshtarja kyçe në të ardhmen

Agjencia gjermane e inteligjencës ka thënë se në të ardhmen, Kina mund…

Osmani udhëtoi për vizitë zyrtare në Slloveni, pritet të ketë takime edhe me udhëheqës shtetëror

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të presidentit të…

“Dorian” vret pesë persona

Të paktën pesë persona u vranë si pasojë e uraganit “Dorian” që…

Polonia: Lukashenko po përdor fëmijët në krizën migratore kufitare

ATSH-PAP/ – Përfaqësuesi i Përhershëm polak në Bruksel u tha vendeve anëtare…

Raportohet për 90 mijë të prekur nga virusi në Kinë

Pohimet e infermieres vijnë në kohën kur autoritetet kineze janë përballur me…