Bashkimi Evropian njoftoi se më shumë se 75 për qind e popullatës së rritur që jeton në vendet anëtare është plotësisht e vaksinuar kundër Covid-19.

“Çdo orë dhe çdo dozë është e rëndësishme. Më shumë se 75 për qind e popullatës mbi moshën 18-vjeç në BE janë plotësisht të vaksinuar kundër Covid-19”, thuhet në njoftimin e Komisionit Evropian.

Më tej thuhet se “Vaksinimi i plotë mbron nga infeksioni dhe shtrimi në spital dhe mbetet metoda jonë më e mirë e mbrojtjes kundër virusit dhe varianteve të saj”.

Administrata e BE-së ka vendosur një objektiv që 70 për qind e të rriturve në shtetet anëtare të vaksinohen deri në fund të verës. Më 31 gusht u njoftua se kjo normë kishte arritur në 70 për qind.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…