Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është ankuar për atë që ai e quajti një “proces të heshtur çarmatimi”, pasi vendeve anëtare iu kërkua që të plotësojnë shpejt rezervat e tyre të varfëruara të municionit dhe pajisjeve ushtarake.

“Ne e kemi zhveshur veten nga armët pa e thënë. Ne kemi reduktuar asetet tona ushtarake midis 2008 dhe 2014 në një mënyrë shumë tronditëse dhe në një mënyrë shumë të pakoordinuar”, tha Borrell në një konferencë në Bruksel, shkruan Aljazeera.

BE-ja synon të zhvillojë më shumë dronë dhe aftësi të karburantit, të përmirësojë armaturën e tankeve dhe automjeteve luftarake të Evropës, të forcojë kapacitetet detare dhe të forcojë aftësitë e saj të mbrojtjes kibernetike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zbardhet LISTA e plotë/ Kush janë 50 deputetët që firmosën për të nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës

50 deputet kanë firmosur për të nisur procedurat për shkarkimin e presidentit…

Ukraina thotë se ka marrë nën kontroll edhe disa territore në Donetsk

Ukraina ka marrë një tjetër zgjidhje në rajonin e Donetskut, thotë ushtria…

Gjilani aktivizon shtabin e emergjencave, Haziri apel qytetarëve: Gjatë reshjeve mos dilni në rrugë me makina

Pas reshjeve të mëdha të shiut në ditën e djeshme në Komunën…

Bullgaria tërheq ambasadorin e saj nga Shkupi

Ambasadori bullgar në Maqedoni, Angel Angelov, do të qëndrojë jashtë vendit derisa…

Rreth 700 studentë të Luginës së Preshevës preken nga masat e reja të Qeverisë së Kosovës

Rreth 700 studentë janë prekur nga vendimi i qeverisë së Kosovës për…