Bashkimi Evropian (BE) ka premtuar ndihmë shtesë prej 205 milionë eurosh për Ukrainën, raporton Anadolu Agency (AA).

Në një deklaratë të Komisionit Evropian thuhet se për shkak të nevojës gjithnjë në rritje të njerëzve në Ukrainë, është marrë vendim për ndihmë shtesë në shumën prej 205 milionë eurosh.

Kështu, vlera e ndihmës që nga fillimi i luftës e deri më sot ka arritur në 700 milionë euro, nga të cilat 13 milionë euro janë ndarë për projekte në Moldavi.

Deklarata citoi gjithashtu një koment nga Komisioneri i BE-së për Menaxhimin e Krizave, Janez Lenarçiç.

“Për më shumë se 100 ditë, kemi qenë dëshmitarë të vuajtjeve të panevojshme dhe shkeljeve të panumërta të së drejtës ndërkombëtare humanitare. Në këto kohë krize, është detyrimi ynë të jemi pranë më të cenuarve. Ne u përgjigjëm shpejt me një rritje të konsiderueshme të pranisë sonë në Ukrainë. Ky fond ofron ndihmë në formë të ushqimit, ujit, shëndetit, strehimit, mbrojtjes dhe parave të gatshme”, tha Lenarçiç.

Ai shtoi se vendet e BE-së po punojnë ngushtë me autoritetet ukrainase për të ndihmuar.

Lenarçiç tha se janë të vendosur të ofrojnë mbështetje për Ukrainën sipas nevojës.

Lenarçiç gjithashtu paralajmëroi vazhdimin e bashkëpunimit me organizatat joqeveritare dhe autoritetet ukrainase për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës në terren.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prokuroria refuzon kërkesën e avokatëve të ish-krerëve të UÇK-së për listën e dëshmitarëve të cilët do të ftohen për të dëshmuar

Është kërkuar lista e dëshmitarëve të cilët do të dëshmojnë në gjykimin…

Konfirmohet edhe nga ministria e shëndetësisë: Ka vikima, por ende nuk dihet numri nga shpërthimi i zjarrit në Tetovë

Zjarri që ka shpërthyer në spitalin modular të Tetovës është serioz. Nga…

“Fshi Facebook”/ Fushatë kundër gjigantit të mediave sociale, kryeministri australian: Mendojnë se janë më të mëdhenj se qeveritë,e kanë gabim!

Facebook po përballet me thirrjet për bojkot pasi ndërmori hapin e jashtëzakonshëm…

Maqedoni e Veriut: 29 të vdekur dhe 561 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se…

Qeveria mban mbledhjen e radhës, priten masa të reja

Qeveria e Republikës e Maqedonisë të Veriut sot do të mbajë sot…