Bashkimi Evropian sot organizon video-konferencë donatore ndërkombëtare që të mbledhin mjete për ballafaqim global kundër Kovid-19.

Brukseli vlerëson se botës i nevojiten 7,5 miliardë euro për zhvillim të vaksinave, diagnostikë dhe trajtim kundër koronavirusit të ri.

Kryetarët e Këshillit Evropian dhe Komisionit Evropian Sharl Mishel dhe Ursula fon Der Lajen së bashku me presidentin francez Emanuel Makron , kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrin italian Xhuzepe Konte dhe kryeministren norvegjeze Erna Solberg do të jenë nikoqirë të konferencës donatore për mbledhje të mjeteve për fushatë globale për financim të luftës kundër Kovid-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…