Pas një viti kufizimesh, evropianët shpresojnë me padurim për udhëtime pa karantinë këtë verë. Të ënjtën, Bashkimi Evropian ka nisur fushatën e saj të regjistrimit të banorëve të vetë me “çertifikatën digjitale të COVID-19”, e cila shpreson se do të lehtësojë udhëtimin rreth Evropës (megjithëse vendet individuale në fund të fundit do të përcaktojnë kufizimet e tyre).

Banorët e BE-së (dhe ata të vendeve jo-anëtare të Shengenit) mund të aplikojnë për leje nëse janë vaksinuar, janë rikuperuar nga COVID-19 ose ka një test negativ të COVID-19.

Mirëpo, ka shqetësime në lidhje me këtë plan të BE-së, raporton The Economist.

Njëra është se është diskriminuese. Përfshihen vetëm katër vaksinat e aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave, megjithatë disa vende evropiane kanë zgjedhur të tjerët, përfshirë Hungarinë, e cila ka administruar vaksinën ruse “Sputnik V”.

Kritikët shqetësohen gjithashtu se është e rrezikshme, përcjell Klankosova.tv.

Askush nuk e di se sa zgjat mbrojtja nga vaksinat dhe mbetet shumë e panjohur për variantet e reja. E megjithatë, BE-ja është e dëshpëruar të ndihmojë ekonomitë e dëmtuara nga pandemia duke rritur turizmin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Anulohet seanca për gjykimin e El Chekës, protesta dhe revoltë para gjykatës së Kërçovës

Sapo ka filluar, është mbyllur seanca per gjykimin e Sheqerim Ahmetit i…

Ky është dokumenti joformal për ripërcaktimin e kufijve në Ballkan, përmendet edhe bashkimi i Kosovës me Shqipërinë

Që nga e hëna ka spekulime në Slloveni, Kroaci dhe Bosnjë e…

Osmani pret në takim ish-presidentët Sejdiu, Jahjaga dhe Pacolli

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim tre ish-presidentët e…

Familja e zëdhënësit të Kremlinit sanksionohet nga SHBA-ja

Familja e zëdhënësit të Kremlinit, Dmitry Peskov, është sanksionuar nga qeveria amerikane.…

Tërmet i fuqishëm në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot Greqinë. Siç raporton EMSC, tërmeti…