Komisioni Evropian iu ka kërkuar vendeve në të gjithë bllokun që të ulin përdorimin e gazit me 15 për qind deri në mars, mes frikës se Rusia mund të ndalojë furnizimet.

Thuhet se objektivi është vullnetar, por do të bëhet ligjërisht i detyrueshëm nëse Moska mbyll rubinetat këtë verë.

Tubacioni kryesor Nordstream 1 nga Rusia në Gjermani ka qenë jashtë linjës për mirëmbajtje për 10 ditë dhe do të kthehet të enjten, raporton BBC.

Por ka shqetësime se Moska nuk do ta zbatojë premtimin e saj.

Vendet anëtare të BE-së do të votojnë planin e racionalizimit të Këshillit në një takim të ministrave të energjisë në 26 korrik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

134 raste të reja me Covid-19, shërohen 34 pacientë

Ministria e Shëndetësisë informon se nga 1173 testime të realizuara gjatë 24…

Zvicra heq Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të lartë infektimi nga COVID

Autoritetet zvicerane kanë hequr Shqipërinë nga lista e vendeve me rrezikshmëri të…

Kurti përfundon vizitën në SHBA, jep detaje të takimeve

Kryeministri Albin Kurti njofton se ka përfunduar vizitën në Shtetet e Bashkuara…

Rusia synon të involvojë ushtarë dhe pjesëtarë të shërbimit sekret rus në Serbi

Rusia ka shfrytëzuar situatën me pandeminë COVID-19 për aktivizim të kanaleve speciale…

Ligji për Prokurorinë, dështon marrëveshja mes partive

Grupet e punës mes pushtetit dhe opozitës edhe sot nuk arritën t’i…