Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për të koordinuar rindërtimin e Ukrainës pas luftës së saj me Rusinë, njoftoi sot shefja e BE-së, Ursula von der Leyen.

“Platforma do të hartojë nevojat për investimedhe koordinimin e veprimeve”, tha von der Leyen në konferencën e rimëkëmbjes së Ukrainës në qytetin zviceran të Luganos.

“Që nga fillimi i luftës, Bashkimi Evropian e ka mobilizuar Ukrainën me 6.2 miliardë euro si mbështetje financiare. Dhe më shumë do të vazhdojë”.

“Ne do të angazhohemi në mënyrë thelbësore në rindërtimin afatmesëm dhe afatgjatë.”

Von der Leyen vazhdoi duke thënë se BE-ja donte që Ukraina të bëhej anëtare dhe Evropa kishte një përgjegjësi të veçantë dhe një interes strategjik për të qenë në “anën e Ukrainës në çdo hap të rrugës”, shkruan Sky News.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Certifikata e gjelbër” merr aprovimin përfundimtar

Nënshkruhet nga krerët e BE, në fuqi nga 1 Korriku Certifikata e…

Osmani e Kurti homazhe në Prekaz: Përulemi para atyre që sakrifikuan për liri, pavarësi e bashkim

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e shoqëruar nga kryeministri Albin Kurti, dhe…

Pse Amerika është kundër pasaportës së vaksinimit?

Tifozët janë të kënaqur që më në fund po kthehen në stadiumin…

KFOR-i në vend të kamionëve në Ujman

Në vend të kamionëve në Ujman tashmë janë vendosur KFOR-i. Protestuesit po…

G7 kërkon nga Kina që të mos e ndihmojë Rusinë

Grupi i shtatë vendeve më të industrializuara (G7) i bëri thirrje Kinës…