Anëtarët e Bashkimit Evropian kanë rënë dakord unanimisht të shtojnë shmangien e sanksioneve në listën e krimeve të BE-së, ndërsa blloku vazhdon të kërkojë mënyra për të ndëshkuar Rusinë për luftën e saj në Ukrainë.

Blloku prej 27 anëtarëve tha se ra dakord të hënën të shtonte shkeljen e masave kufizuese në listën e krimeve të përfshira në Traktatin mbi Funksionimin e BE-së.

Lëvizja pritet të sigurojë që shtetet anëtare të ndajnë të njëjtin përkufizim ligjor se çfarë përbën shkelje të masave kufizuese dhe çfarë ndëshkimesh duhet të zbatohen.

Kjo pritet të zbusë shqetësimet se shkallët e ndryshme të zbatimit të sanksioneve nga çdo vend individual mund të rrisin rrezikun që masat e BE-së të anashkalohen, duke lejuar personat dhe kompanitë e përcaktuara të kenë akses në asetet e tyre dhe të mbështesin ato të synuara nga blloku.

Marrëveshja vjen pasi BE-ja ka miratuar një numër të paprecedentë sanksionesh që synojnë Rusinë në përgjigje të pushtimit të saj në Ukrainë në fund të shkurtit.

Që kur Kremlini aneksoi Krimenë nga Ukraina në vitin 2014, BE-ja ka vendosur ngrirje të aseteve dhe kufizime të udhëtimit për 1241 persona dhe 118 subjekte.

BE-ja thotë se sanksionet synojnë ekonominë e Rusisë në një përpjekje për të penguar aftësinë e saj për të vazhduar luftën.

Komisioni Evropian, dega ekzekutive e unionit, tani ka për detyrë të paraqesë një propozim për përcaktimin e veprave penale dhe dënimet e shkeljeve, i cili më pas do të diskutohet dhe miratohet nga këshilli i BE-së dhe Parlamenti Evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lukashenko pretendon se ka qenë shënjestër e një komploti vrasjeje

Lideri bjellorus Alyaksandr Lukashenko ka pretenduar se ka qenë shënjestër e një…

BE ka identifikuar informacione të rrejshme për Covid-19 që vijnë nga Rusia

Bashkimi Evropian ka identifikuar informacione për koronavirus që vijnë nga Rusia, deklaroi…

Humb jetën një puntorë i EVN-së, bie nga shtylla elektrike

Një punonjës i EVN-së ka humbur jetën në vend të punës si…

Greta në Kombet e Bashkuara për klimën: Ju vodhët ëndrrat e mia! Surpriza Trump dhe Putin

“Ju keni vjedhur fëmijërinë time, ëndrrat e mia.” Kjo ishte akuza që adresoi…

Johnson: Putin duhet ta kuptojë se nuk do të ketë sukses në Ukrainë

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka thënë se presidenti i…