Liderët e BE dhe SHBA reaguan për  sulmin në stacionin hekurudhor të Kramatorsk mëngjesin e kësaj të premteje në lindje të Ukrainës, ku nga të dhënat e fundit raportohet për të paktën 39 persona të vrarë dhe qindra të plagosur.

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, tha se ishte “e tmerrshme” të shohësh raketën të godiste një nga stacionet kryesore të përdorura nga civilët që evakuonin rajonin.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dënoi ashpër sulmin e mëngjesit të sotëm dhe e quajti atë “një përpjekje tjetër për të mbyllur rrugët e arratisjes për ata që ikin nga kjo luftë e pajustifikuar”.

Edhe një zëdhënëse e Shtëpisë së Bardhë dënoi “imazhet e tmerrshme dhe shkatërruese” të sulmit në një intervistë me CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dita e 10-të e luftës, armëpushim në dy zona

Zelensky: Nuk jam larguar nga Ukraina Dita e 10 e pushtimit rus…

Britania iku nga BE, por jo nga Ballkani

Qeveria e Johnson do të vijojë kontributin me trupa ushtarake në Kosovë…

Konjufca nga Çikatova e Vjetër: Serbisë duhet t’i bëhet një padi për gjenocid

Kryeparlamentari Glauk Konjufca ka bërë homazhe në Çikatovë të Vjetër në 22…

Janeva edhe sot do të mbetet në spital?!

Ish kryeprokurorja speciale Katica Janeva, me shumë gjasa edhe ditën e sotme…

Ushtaraku i Bondsteel thotë se s’ka asnjë indikacion se Amerika tërhiqet nga Kosova

Forcat e NATO-s të udhëhequra nga SHBA, të cilat ruajnë paqen për…