Sekretari i përgjithshëm i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari i dha një mundësi të artë BDI-së dhe Ali Ahmetit të rrisë numrin e deputetëve, e madje edhe të kërkon kryeministrin shqiptar, kuptohet nëse e ka seriozisht. Ai tha se deputetët e koalicionit opozitar do t’i dhurohen BDI-së, vetëm nëse dëshmohet se procesi zgjedhor në fshatin e lindjes së Ahmetit, Zajas, ka qenë i rregullt.
“Ftojmë KSHZ-në, BDI-në, cilëndo parti, secilën organizatë ndërkombëtare, secilën palë të interesuar apo të obliguar për të pasur Drejtësi, të zgjedhë një vendvotim, cilëndo qoftë, në Zajas! Më pas le të krahasohet numri i atyre që kanë votuar me numrin e personave që jetojnë atje, apo kanë bërë hyrje dalje në kufi!
Nëse shifrat përkojnë ne jemi gati të pranojmë rezultatet aktuale zgjedhore që sot, dhe të dhurojmë të gjithë mandatet tona, por nëse këto shifra nuk do të përputhen atëherë ne presim që të zbatohet Ligji!
Ne meritojmë Zgjedhje/Jo Vjedhje!”, ka thënë Taravari, duke u shprehur i bindur se në këto zgjedhje ka ndodhur vjedhje e vullnetit të votuesit shqiptar.
Nga BDI ende nuk ka përgjigje ndaj kësaj pyetje, që krijon përshtypje se Ali Ahmeti refuzon të ketë plus 12 deputetë (15+12=27), refuzon kryeministrin shqiptar, vetëm e vetëm të mos hetohen zgjedhjet në Zajas, vlerësojnë analistët shqiptarë në Maqedoninë e Veriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…