Zhvillimet e mbrëmshme në Kosovë e kanë tërhequr vëmendjen e mediave të huaja. Një ndër to është edhe e famshmja britanike BBC, e cila i ka kushtuar një artikull tensioneve në veri.

Aty shkruhet se qeveria e ka shtyrë zbatimin e masës së reciprocitetit me Serbinë për letërnjoftimet dhe targat.

“Rregullat do të hynin në fuqi në mesnatën e së hënës. Por të dielën serbët në veri bllokuan rrugët dhe njerëz të armatosur kanë shtënë me armë në shenjë proteste”.

“Zbatimi i vendimeve është shtyrë për një muaj pas konsultimeve me SHBA-në dhe BE-në. Kosova e shpalli pavarësinë nga Serbia në shkurt 2008, gati një dekadë pasi u shkëput pas një lufte të përgjakshme që shtyri NATO-n ta bombardonte Serbinë”, shkruhet në artikull.

Tutje, theksohet se NATO e përshkroi situatën si “të tensionuar” pasi qindra serbë etnikë si barrikada përdorën kamionë, cisterna dhe automjete të tjera pranë dy pikave kryesore kufitare me Serbinë në shenjë proteste ndaj rregullave të reja, duke detyruar policinë të mbyllë dy vendkalimet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sërish sulme në Kiev, të paktën 10 shpërthime ndodhën mëngjesin e sotëm

Autoritetet ukrainase kanë bërë të ditur se të paktën 10 sulme kanë…

Liderët e Ballkanit Perëndimor mblidhen në Bruksel

Të martën në Bruksel do të mblidhen liderët e vendeve të Ballkanit…

Shumica e pacientëve me COVID-19 në Kujdes Intensiv të Brazilit janë të moshës 40 vjeç ose më të ri

Sipas një raporti të ri, shpërthimi i rritur i rasteve me COVID-19…

Simovski për regjistrimin: Bëmë punë të shkëlqyer dhe korrigjuam turpin e vitit 2011

Një javë para publikimit të të dhënave nga regjistrimi i popullsisë, amvisërive…

Kurti për marrëveshjen e Uashingtonit: Serbia mori gjithçka që deshi, ndërsa Kosova asgjë

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka reaguar një ditë pas marrëveshjes…