Vendet anëtare të BE-së nesër do të vendosin nëse do të hapin kufijtë e tyre për vizitorët nga vendet e Ballkanit. Siç informon “Radio Evropa e Lirë”, sipas listës paraprake të vendeve për të cilat qytetarët e tyre do të lejohen të hyjnë në BE, vetëm Mali i Zi, Serbia dhe Bosnja dhe Hercegovina po ecin mirë, ndërsa Maqedonia e Veriut, Shqipëria dhe Kosova nuk janë përfshirë në listë për shkak të përkeqësimit të situatës me COVID-19. Udhëzimet e Komisionit Evropian për hapjen e kufijve përcaktojnë se për një vendim të tillë, situata epidemiologjike duhet të jetë e krahasueshme ose më e mirë se mesatarja e BE-së. Prandaj, mesatarja duhet të jetë një maksimum prej 16 rasteve të reja të infeksionit për 100 mijë banorë në 14 ditët e fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…