Dorëheqja e papritur e politikanes me përvojë si ministre e Arsimit vjen pas një mosmarrëveshje brenda partisë së saj për shkak të propozimit të saj për t’u marrë me mungesën e mësuesve

Britta Ernst, bashkëshortja e kancelarit gjerman, Olaf Scholz, ka dhënë dorëheqje nga roli i saj ministror në shtetin lindor Brandenburg, transmeton Anadolu.

Transmetuesi publik RBB raportoi se dorëheqja e papritur e politikanes me përvojë si ministre e Arsimit vjen pas një mosmarrëveshje brenda partisë së saj për shkak të propozimit të saj për t’u marrë me mungesën e mësuesve.

Ernst, një politikane socialdemokrate, ishte ministre e Arsimit në shtetin Brandernburg që nga shtatori i vitit 2017. Më parë, midis viteve 2014 dhe 2017 ajo shërbeu si ministre e Arsimit e shtetit verior Schleswig-Holstein.

Kryeministri i shtetit Brandenburg, Dietmar Woidke, pranoi dorëheqjen dhe falënderoi atë për punën e saj si ministre. Ai tha se ajo e kishte kryer postin në kohë të vështira me “vizion dhe qetësi”./AA/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sela: Politika dështoi, sepse më shumë u kujdes për pasurimin e disa individëve, sesa jetësoi amanetin e UÇK-së

“Sot përkujtojmë 2 Majin, festë e krenarisë kombëtare në kalendarin tonë historik”,…

Oda e Afarizmit të Kosovës kundërshton moratoriumin e propozuar nga ministri Aliu

Oda e Afarizmit të Kosovës është shprehur kundër moratoriumit të propozuar nga…

Liberalizimi i vizave dhe dialogu Kosovë – Serbi, gjithçka nga intervista me ambasadoren franceze Butel

Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel në një intervistë për Telegrafin…

Lavrovi kërcënon sërish Suedinë, ky është reagimi i ashpër nga suedezët

Eurodeputeti suedez, Charlie Weimers, i është kundërpërgjigjur shefit të diplomacisë ruse, Sergei…

Këshilli i komunës së Çashkës votoi nismën për hapjen e paraleles shqipe në shkollën fillore “Todor Janev”

Me 7 vota pro dhe 3 kundër në Komunën e Çashkës u…