Ministrja e Jashtme gjermane Analena Berbock nuk është e sigurt nëse është e mundur që Ukraina të fitojë këtë luftë.

“Ky është realiteti brutal”, tha ajo në një intervistë për shërbimin publik ZDF.

Ajo theksoi se është e nevojshme të kuptohet kjo dhe gjatë vjeshtës dhe dimrit të vazhdojë dërgimi i armëve për të mbështetur Ukrainën.

Baerbock tha se kjo është aktualisht politika e jashtme e Gjermanisë, të cilën ajo e udhëheq prej javësh dhe muajsh.

“Nga njëra anë, është e rëndësishme të forcojmë Ukrainën ushtarakisht, me gjithçka që kemi, dhe nga ana tjetër, për fat të keq, situata është e tillë që ne kemi deficite në furnizimet tona”, shtoi ajo.

Ndryshe, Gjermania është raportuar një ndër shtetet më të prekura nga lufta pasi që deri vonë ishte e varur nga gazi dhe karburantet ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Priten publikime të reja për rastin“Reket”

Laris Gajser, gazetari italian në statusin e tij në Facebook, dje njoftoi…

Ambasadorja gjermane: Rastet e Ukrainës dhe Kosovës, dy situata krejtësisht të ndryshme

Ambasadorja e Gjermanisë në Serbi, Anke Konrad, deklaroi se rastet e Ukrainës…

Kosova refuzon ekstradimin e Afrim Ismailoviq, i dënuar në rastin “Monstra”

Gjykata Themelore në Prishtinë ka refuzuar kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë të…

Scholz: Negociatat për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut duhet të fillojnë dhe unë do të avokoj për këtë

Ballkani Perëndimor ka një rëndësi strategjike për Gjermaninë dhe unë jam i…

Donetsku është ende ‘epiqendra’ e luftimeve në luftën në Ukrainë, thotë Kievi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se rajoni i Donetskut në lindje…