Tensionet janë rritur pasi javën e kaluar u vranë 10 palestinezë nga forcat izraelite.

Ushtria izraelite tha se këto sulme ajrore kishin në shënjestër një objekt të prodhimit të armëve dhe një tunel nëntokësor që i përkiste Hamasit, sipas agjencisë së lajmeve Associated Press.

“Sulmi gjatë natës vazhdon përparimin për të penguar ngritjen e forcave”, tha ushtria izraelite duke iu referuar Hamasit, raportoi AP.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për raketën, që raportohet se është e para e lëshuar në një muaj, për të cilën ushtria izraelite tha se u ul në një zonë të hapur pranë gardhit ndarës të Izraelit, pa shkaktuar viktima apo dëme materiale.

Sulmi ajror në Gaza pason zemërimin për të shtënat në të riun palestinez, Ammar Mufleh, nga një ushtar izraelit.

Pamjet nga ky moment kanë ngjallur zemërim të gjerë në mesin e palestinezëve dhe u bëjnë thirrje mediave të përshkallëzojnë rezistencën kundër okupimit izraelit.

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, lëshoi një deklaratë duke thënë se ai ishte “shumë i shqetësuar për nivelin në rritje të dhunës në Bregun Perëndimor të pushtuar”.

“Vetëm gjatë ditëve të fundit, 10 palestinezë janë vrarë nga ISF (Forcat e Sigurisë izraelite). Vrasja tragjike e djeshme e një palestinezi, Ammar Mifleh, nga një anëtar i ISF ishte shembulli i fundit”, tha Borrell.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Nuk mjafton vetëm izolimi social” OBSH del me thirrje të fortë: Kujdes nga pandemia që po rrezikon botën! Ndiqni këto këshilla

E gjithë bota ka vendosur masa të rrepta për të izoluar përhapjen…

Ora policore hiqet prej nesër, kafiterit dhe restorantet hapen prej të enjtes

Qeveria mori vendim të heqë orën policore duke filluar prej nesër, më…

Dy aeroplanë ushtarakë të Forcave Ajrore Indiane përplasen në ajër – njëri pilot gjendet i vdekur, vazhdojnë kërkimet për aeroplanin tjetër

Dy aeroplanë luftarakë të Forcave Ajrore Indiane janë rrëzuar në një përplasje…

Ish-kryetari i Shtërpcës dyshohet se kërkoi para e dhurata në këmbim të lejeve për ndërtime në Brezovicë

Ish-kryetari i Komunës së Shtërpcës, Bratisllav Nikolliq, po dyshohet të ketë marrë…

Mblidhen ministrat e jashtëm të KiE, aplikimi i Kosovës jashtë agjendës

Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, Marija Pejçinoviq-Buriq, ka mbajtur fjalim…