Forcat ajrore të Shteteve të Bashkuara, njoftojnë se dy avionë bombardues “Stratofortress” të skuadriljes 23, që operojnë në bazën RAF Fairford në Mbretëria e Bashkuar, do të kryejnë sot një fluturim në kuotë të ulët në disa vende të Evropës Juglindore.

Në njoftim bëhet me dije se qëllimi i këtij fluturimi është të demonstrojë përkushtimin e ShBA-së ndaj aleatëve dhe partnerëve të NATO-s të vendosur në Evropën Juglindore.

“Për më tepër, kjo do t’u ofrojë qytetarëve mundësinë për të bërë foto, video dhe për të shijuar aeroplanin që fluturon pranë”.

Avionët do të fluturojnë mbi ndërtesën e qeverisë së Maqedonisë së Veriut në Shkup, në Sheshin Skënderbej në Tiranë, bregut të Malit të Zi, dhe në Dubrovnik të Kroacisë.

Oraret kur pritet të kalojnë bombarduesit:

Shkup   2:35-2:45 p.m.

Tiranë  2:50- 3:00 p.m.

Mali i Zi 3:05-3:15 p.m.

Kroaci    3:10-3:20 p.m.

“B-52H Stratofortress” është një avion bombardues që mund të fluturojë në distanca të largëta dhe mund të kryejë një sërë misionesh. Bombarduesi është i aftë të fluturojë me shpejtësi të lartë nën sonike dhe në lartësi deri në 15 mijë e 166 metra. Ai mund të transportojë armë bërthamore, si dhe raketa të llojeve të ndryshme të precizionit të lartë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zgjidhen prokurorët e Prokurorisë për ndjekje të krimit dhe korrupsionit

Këshilli i Prokurorëve Publik në seancën e sotme ka emëruar 5 prokurorë…

Escobar për situatën në Bosnje: Nuk do të ketë luftë, do t’i shqyrtojmë sanksionet ndaj Dodik

Emisari Special i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, përmes një interviste…

Shqiptari i RMV-së arrestohet në Kosovë për vrasje!

Policia e Kosovës sot ka informuar se është arrestuar një shqiptar, shtetas…

Manaj (LDK): Qeveria gjatë 100 ditëve ndërhyri në të gjitha institucionet e pavarura dhe ua bënte gjyqin në Kuvend

Anëtari i Kryesisë së Lidhje Demokratike të Kosovës, Shkëmb Manaj, ka adresuar…

Gjermania kërkon të ulen tensionet, Berger: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Sekretari i shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Miguel…