Këshilltari i kreut të presidentit ukrainas, Alexey Arestovich njoftoi se deri në 5500 ushtarë rusë u kapën në Lyman në Donetsk.

Sipas autoriteteve lokale ukrainase, trupat e tyre “prenë” të gjitha rrugët që të dërgojnë jashtë qytetit dhe të gjitha përpjekjet e ushtrisë ruse për të liruar shokët ishin të pasuksesshme, raporton skynews.

Theksojmë se gjatë ditës së djeshme udhëheqësi i administratës separatiste të mbështetur nga Rusia në rajonin lindor të Donetskut të Ukrainës, Denis Pushilin, tha se bastioni rus i Lymanit në veri të rajonit është “gjysmë i rrethuar” nga ushtria ukrainase dhe se lajmet nga fronti janë “alarmante”.

Në një mesazh të publikuar në Telegram, Pushilin tha se fshatrat Jampil dhe Drobisheve pranë Lyman “nuk janë më plotësisht nën kontrollin tonë”, raporton theguardian.

E ashtuquajtura “Milicia Popullore e Republikës Popullore të Donjeckut (DPR)” njoftoi mëngjesin e sotëm se ushtarët e parë rusë nga mobilizimi i pjesshëm kishin arritur në Donetsk.

Rusia, Siria dhe Koreja e Veriut janë të vetmet anëtarë të OKB-së që e njohin DPR-në si një qeveri legjitime. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

125 të infektuar me Kovid-19 në 24 orët e fundit, 6 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer…

Shqipëria bëhet pjesë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shqipëria do të jetë pjesë e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së…

Filipçe: Koordinohemi me fqinjët për hapjen e kufijve, sipas gjitha gjasave nuk do të kërkohen teste

Për momentin po bëjmë koordinime në nivel të vendeve përreth, në komunikim…

Borrell: Zgjerimi i BE-së me Ballkanin Perëndimor është në interesin tonë strategjik

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep…

I punësuari në Postën e Maqedonisë së Veriut ka shkatërruar pa leje material arkivorë

SPB-Shkup ka parashtruar kallëzim penal kundër 59-vjeçarit K.L. nga Shkupi, përcjell TV21.…