Shumica e trupave ruse që pushtuan centralin bërthamor të Çernobilit pasi pushtuan Ukrainën janë larguar nga aty, tha më 31 mars kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, Energoatom.

Trupat shkuan drejt kufirit të Ukrainës me Bjellorusinë, tha Energoatom.

“Konfirmohet informacioni se pushtuesit, të cilët kapën termocentralin bërthamor të Çernobilit dhe objektet e tjera në zonën e përjashtuar, janë nisur në dy kolona drejt kufirit të Ukrainës me Republikën e Bjellorusisë”, thuhet në një deklaratë.

Ai tha se një numër i vogël i trupave ruse mbetën në Çernobil, por nuk specifikoi se sa.

Operatori tha se ushtria ruse po përgatitej gjithashtu të largohej nga Sllavutiçi, një qytet aty pranë ku jetojnë punëtorët e Çernobilit.

Trupat ruse morën kontrollin e Çernobilit menjëherë pas pushtimit të 24 shkurtit, por stafi ukrainas i uzinës vazhdoi të mbikëqyrte operacionet atje.

Edhe pse impianti është dekomisionuar, ai ka nevojë për energji elektrike për të fuqizuar sistemet e ftohjes për objektin e magazinimit të karburantit bërthamor të konsumuar dhe sisteme të tjera.

Tonelatat e mbetjeve në fabrikë duhet të ftohen vazhdimisht për të parandaluar rrjedhjen e rrezatimit.

Në fillim të kësaj jave, zëvendëskryeministrja ukrainase, Iryna Vereshchuk kërkoi që forcat ruse që pushtuan termocentralin të tërhiqen nga zona pasi forcat e armatosura të Ukrainës paralajmëruan për rrezikun e shpërthimit të municioneve në vend.

Kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi, udhëtoi në Ukrainë më 29 mars për bisedime me zyrtarë të lartë të qeverisë mbi dhënien e “ndihmës teknike urgjente” për të garantuar sigurinë dhe sigurinë e objekteve bërthamore të vendit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti: E tha eksperti amerikan, jemi histori suksesi në botë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka kërkuar nga qytetarët që…

NATO: Rusia të ndalë lëvizjet e trupave rreth Ukrainës

Në kuartierin qendror të NATO-s zhvillohen mbledhje krize, sepse Rusia po grumbullon…

Caktohet seanca e parë për Pjetër Shalën në Hagë

Pjetër Shala, i arrestuar disa javë më parë, është transferuar në objektin…

Shtatorja e Adem Jasharit në Prizren do të dërgohet për rimodelim

Shtatorja e Adem Jasharit që është vendosur më 28 Nëntor pranë qendrës…

“BE po ju ndjek nga afër” Soreca: Vetëpërmbajte, shmangni dhunën

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca bashkë me ambasadoren e…