Rusia ka intensifikuar përgatitjet për evakuimin e detyruar të civilëve nga rajonet e pushtuara të Ukrainës jugore në Krime, pretendon ushtria ukrainase.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës njoftoi në Telegram se zyrtarët e emëruar nga Rusia po merrnin në pyetje dhe kontrollonin popullsinë vendase në Melitopol dhe Skadovsk.

Ai pohon se kanë kontrolluar nëse kanë pasaportë ruse, nëse janë të regjistruar dhe çfarë niveli arsimor kanë, raporton skynews.

“Autobusët me ata që duan të evakuohen largohen nga ato zona. Okupatorët po përhapin informacione se evakuimi i detyruar i popullatës civile do të fillojë në fund të prillit”, thotë Stozer.

Dje, ushtria ukrainase deklaroi se Rusia po përdor metoda të dhunshme ndaj civilëve, ku po i detyron që të pajisen me pasaporta ruse.

Ndryshe, Ukraina thuhet se do të nis një kundërofensivë ndaj rusëve, e cila përfshin edhe territoret e pushtuara të Krimesë që është nën kontrollin e Rusisë prej vitit 2014. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Drejtori i shërbimeve sekrete greke jep dorëheqjen pas skandalit të përgjimeve

Kreu i shërbimit informativ të Greqisë dhe sekretari i përgjithshëm i zyrës…

Metoda e veçantë e pastrimit të fushave të minuara nga rusët, ukrainasit me mjete të blinduara i shpërthejnë ato

Njësitë e deminimit që operojnë nën ombrellën e ushtrisë ukrainase, konsiderohen si…

SHBA: Normalizimi i marrëdhënieve synon njohjen reciproke Kosovë-Serbi

Shtetet e Bashkuara njoftuan se mbështesin fuqishëm propozimin e Bashkimit Evropian për…

Alarmuese situata me virusin në Tetovë, Filipçe dhe Komisioni kërkojnë masa për Tetovën

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipce, në koordinim këtë mëngjes me anëtarët e…

Stoltenberg: I kemi dërguar Ukrainës, 230 tanke dhe 1.550 automjete tjera të blinduara

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha sot se anëtarët dhe…