Ukraina ka publikuar të dhënat më të fundit mbi numrin e humbjeve që ka pësuar Rusia që nga fillimi i luftës.

Ai pretendon se 172,900 trupa ruse janë vrarë dhe 6,974 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar.

Pajisjet e tjera ushtarake që janë fshirë përfshijnë 3610 tanke, 2671 artileri dhe 306 aeroplanë ushtarakë.

Theksojmë se ditë më parë autoritetet ruse kanë pranuar se kanë humbur një luftanije ushtarake para një viti gjatë luftimeve të ashpra me ukrainasit.

Kujtojmë se shteti rus vetëm një herë deri më tani ka dhënë disa shifra për humbjet në Ukrainë duke deklaruar se janë vrarë rreth 1000 ushtarë.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Persona të panjohur vendosin mbishkrime “WAGNER” nëpër veri të Mitrovicës

Gjatë ditës së diel, persona të panjohur kanë vendosur mbishkrime “WAGNER” nëpër…

Garda Kombëtare e Iowas vlerëson lartë ushtarakët e Kosovës pas stërvitjes së përbashkët

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Bashkim Jashari, ka vizituar stërvitjet…

Franca dërgon armë në Ukrainë për luftën me forcat ruse

Franca ka nisur armë dhe pajisje për të ndihmuar Ukrainën për luftën…

Joe Biden shpall kandidaturën presidenciale për vitin 2024

Presidenti amerikan Joe Biden ka konfirmuar se do të kandidojë për zgjedhjet…

Injoruan vetë-izolimin/ Francezëve iu kërkohet formular për të dalë nga shtëpia

Pasi francezët injoruan rregulluat për të qëndruar në shtëpi, tashmë qeveria kërkon…