Në Austri, kancelari Alexander Schallenberg njoftoi sot hyrjen në fuqi të një izolimi për të pavaksinuarit.

E njejta mase vlen edhe për ata që nuk janë infektuar së fundmi me Covid.

Ly vendim sipas qeverise, behet në përpjekje për të frenuar rekordin e numrit të rasteve të reja. .

“Situata është e rëndë. Ne nuk po e marrim lehtë këtë masë, por fatkeqësisht është e nevojshme”, tha kryeministri Schallenberg.

Kancelari tha se izolimi për të pavaksinuarit do të thotë se ata nuk do të lejohen të dalin nga shtëpia, përveçse për arsye të domosdoshme, si shkuarja në punë ose blerja e ushqimeve.

Austria nderkohe i kishte ndaluar të pavaksinuarit të shkonin në restorante, kinema, qendra skijimi dhe parukeri.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kapet drogë në Gostivar, pesë të arrestuar

Pesë persona janë arrestuar dje nga ana e nëpunësve policorë të SPB…

Zbardhet dinamika e masakrës në Elbasan, ish-polici i RENEA-s e qëlloi Pjerinin me plumb në kokë, më pas disa herë kur ishte shtrirë, dhëndrrin e tij e qëlloi në qafë dhe bark (DETAJE)

Detaje të reja bëhen me dije lidhur me ngajrjen e rëndë që…

Njerëzit gëlltisin mijëra grimca plastike çdo vit

Njerëzit gëlltisin dhe thithin nëpërmjet frymëmarrjes mijëra grimca plastike çdo vit, sipas…

Kurti emëron Andin Hotin Kryesues të Komisionit Qeveritar për Personat e Zhdukur

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, e ka emëruar Andin Hotin,…

Serbi i quan shqiptarët terroristë, kërcënon Kurtin: Do t’ja vë flakën tërë familjes tuaj

Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është kërcënuar…