Austria do të dhurojë edhe një milion doza vaksinash kundër koronavirusit për vendet e Ballkanit Perëndimor, ndërsa premtoi mbështetje të plotë për rajonin në rrugën drejt Bashkimit Europian. Lajmin e bëri të ditur kancelari austriak, Sebastian Kurz, i cili pas samitit me udhëheqësit e gjashtë shteteve në Vjenë, mbajti një konferencë së bashku me të dërguarin e posaçëm për dialogun, Mirosloav Lajcak.

SEBASTIAN KURZ

KANCELAR AUSTRIAK

“Ne duam  te japim një kontribut si Republikë e Austrisë, andaj kemi vendosur, si qeveri, që të ndajmë një milion doza të vaksinave në vendet e Ballkanit Perëndimor.”

Ndërkohë përfaqësuesi i BE-së për Prishtinën dhe Beogradin duke i referuar takimit mes dy udheheqësve në Bruksel , tha se edhe pse procesi është i vështirë, të dyja palet jane të gatshme të arrijne një marrëveshje.

MIROSLAV LAJCAK

I DERGUARI I BE PËR KOSOVË SERBI

”Besoj që nuk kemi të drejtë të jemi pesimistë, dhe nuk kemi as shkak të jemi pesimistë. Për takimin e parë personal midis liderëve të Serbisë dhe Kosovës do të ishte naive të themi që një takim i tillë ishte i thjeshtë. Fakti që një takim u zhvillua dhe u fol për disa orë dhe ku të dyja palët janë të interesuara për një normalizim të marrëdhënieve dhe që besojnë se dialogu i lehtësuar nga BE-ja është rruga e duhur është një shenjë pozitive.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…