Një asteroid dy herë më i madh se ndërtesa Burj Khalifa në Dubai, do t’i afrohet Tokës më 27 maj, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës (CNEOS).

Mos kini frikë: asteroidi, i quajtur 7335 (1989 JA), do të jetë larg planetit tonë rreth 4 milionë kilometra – ose gati 10 herë më shumë se distanca mesatare midis Tokës dhe Hënës, transmeton Telegrafi.

Megjithatë, duke pasur parasysh madhësinë e madhe të shkëmbit hapësinor 1.8 kilometra në diametër dhe afërsinë relativisht të afërt me Tokën, NASA e ka klasifikuar asteroidin si “potencialisht të rrezikshëm”, që do të thotë se mund të shkaktojë dëme të mëdha në planetin tonë nëse orbita e tij ndryshon ndonjëherë dhe shkëmbi ndikon në Tokë.

Sipas NASA-s, 7335 (1989 JA) është asteroidi më i madh që do t’i afrohet Tokës këtë vit. Shkencëtarët vlerësojnë se asteroidi po udhëton me 76 mijë kilometër në orë.

Asteroidi që është rreth 1,799 metra i gjatë, është dy herë më i madh se Burj Khalifa në Dubai, ndërtesa më e lartë në botë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Koment: Trump riskon luftë në Lindjen e Mesme

Me vrasjen e gjeneralit iranian Soleimani presidenti i SHBA-së, Donald Trump riskon…

Rusia nuk është serioze për paqen – thotë këshilltari i Zelenskyt

Rusia nuk është serioze për bisedimet e paqes. Kështu tha këshilltari i…

Inflacioni në eurozonë pritet të arrijë në 4.8 për qind mes rritjes së çmimeve të energjisë

Inflacioni do të mbetet i lartë në të gjithë eurozonën, të paktën…

Gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së parashihet të fillojë në vitin 2021, juristët shohin vështirësi për avokatët

Prokuroria e Specializuar dhe avokatët mbrojtës kanë mosmarrëveshje për datën se kur…

Për kryeministrin problemi me Bullgarinë është qesharak, Bullgaria pyet: A është qesharake që 120 mijë qytetarë të RMV-së janë bullgarë?

“Bullgaria e shpiku këtë problem, dhe nuk mund t’ju shpjegoj ku qëndron…