Janë ashpërsuar edhe më shumë tonet mes SHBA-së dhe Turqisë. Nëse Ankaraja nuk tërhiqet nga blerja e sistemeve raketore ruse, Washington ka paralajmëruar pasoja.

Këto blerje të mundshme të sistemeve ushtarake ruse nga Turqia nuk janë pritur mirë nga SHBA duke rritur tonet e ashpra në marrëdhëniet mes Washigton. Pentagoni i ka bërë paralajmërimin e fundit Turqisë duke i bërë thirrje presidentit Erdogan që të tërhiqet.

“Nëse Turqia e merr sistemin S-400, do të ketë pasoja të rënda në marrëdhëniet tona ushtarake. Nëse ata blejnë sistemet mbrojtëse ruse, atëherë nuk do të marrin avionët tanë F-35 dhe sistemin raketor “Patriots”. Kjo është deklarata e parë që Pentagoni bën në mënyrë të drejtpërdrejtë me Rusinë.

Sistemi raketor “Patriots” ka si funksion kryesor mbrojtjen nga raketat balistike dhe është alternativa konkurruese e S-400 ruse.

Megjithatë duket se Ankaraja nuk do të bëjë hapa pas. Të enjten e kaluar Presindeti turk Erdogan pohoi se marrëveshja e Moskën do të finalizohet dhe gjithashtu se vendi i tij mund të blejë edhe sistemet e avancuara ruse S-500.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…