Aleanca për Shqiptarët kërkon sqarime nga Komuna e Tetovës për angazhimin e një avokati nga Shkupi të cilit për 3 muaj i ka paguar rreth 1 milion denarë. ASH i bëri thirrje Komunës të japë llogari mbi përzgjedhjen pikërisht të këtij avokati dhe pagesat e majmë që i bëhen atij, ndërkohë që siç thotë dhjetëra punëtorë të Ndërmarrjes publike, janë pa kontribute të paguara dhe rroga që iu vonohen. Nga Komuna e Tetovës u përgjigjën se çmimi që është paguar, nuk caktohet nga komuna apo pala e kontraktuar por është tarifë e vendosur nga Oda e avokatëve.

“Kërkojmë nga komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi që sa më parë të deklarohet ndaj këtij skandali, të bëj publike edhe kontratën për honoraret me avokatin Trajçev, të jep informata nëse ka pasur tender për të angazhuar avokat me çmim më të kapshëm. Të japë përgjigje se cilat ishin kriteret e përzgjedhjes së avokatit Trajçev, t’i tregojë arsyet se përse është përcaktuar për avokatin në fjalë duke anashkaluar qindra avokatë të qytetit të Tetovës”, tha Muzafer Etemi, Kryetar i degës së ASH Tetovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…