Aleanca për Shqiptarët vlerëson se rritja e vazhdueshme e numrit të të infektuarve në vend është si pasojë e keqmenaxhimit të krizës nga ana e Qeverisë. Nga ASH-ja thonë se ky keqmenaxhim do të ketë pasoja edhe më të rënda. Në vlerësimet e tyre, ata thirren në analizën e revistës “Forbes” e cila e ka radhitur Maqedoninë në vendin e 103 për nga situata aktuale me virusin.

“Kjo njëkohësisht do të thotë edhe ndalesë për ardhjen e shtetasve tanë ose edhe turistëve në Maqedoninë e Veriut. Kjo do të sjell vështirësi për çdo qytetarëve të vendit tonë. Kjo vështirësi do ta thellojë krizën edhe ashtu të vështirë ekonomike. Këto janë fakte të mjaftueshme të cilët ngarkojnë me përgjegjësi ministrin e Shëndetësisë, Venko Filipçe, si dhe koordinatorin e krizës të shtabeve të komunave, z. Bujar Osmani, e gjithashtu edhe anëtarët e shtabit të krizës dhe të gjithë të angazhuarit në menaxhimin e kësaj krize, të cilët së paku nga aspekti moral, duhet të dorëzojnë dorëheqje të parevokueshme nga postet e tyre”, Vullnet Ferati, Aleanca për Shqiptarët.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…