Dikush mund të ketë pritur që një pandemi që u jep fund festave do të zvogëlojë gjithashtu përdorimin e drogave që përdoren në këto festa.

Në të vërtetë, mostrat e ujërave të zeza në disa qytete evropiane treguan se mbetjet e kokainës dhe MDMA (e njohur edhe si ekstazi) ranë gjatë mbylljes që krijojë COVID-19 në fillim të vitit 2020.

Por verën e kaluar evropianët po drogohen përsëri. Në shumë raste, konsumi thjesht kaloi nga klubi në dhomën e ndenjes, përcjell Klankosova.tv.

Kështu përfundon raporti i këtij viti nga Qendra Evropiane e Monitorimit e BE-së për Drogat dhe Varësinë nga Droga (QEDVD), raporton The Economist.

Policia, e ndihmuar nga mbikëqyrja e aplikacioneve të mesazheve si Viber dhe Whatsapp, po konfiskon më shumë kanabis, kokainë, ekstazi se kurrë.

Në vitin 2020 inspektorët në portin e Roterdamit sekuestruan gati 41 ton kokainë, shtatë më shumë se në vitin 2019. Në një javë këtë pranverë ata zbuluan 2.7 ton të fshehur midis bananeve ekuadoriane dhe pjesëve të kompjuterit nga Malajzia.

Megjithatë furnizimi me droga ilegale është i bollshëm. Çmimet me pakicë janë konstante, dhe potenca rritet çdo vit. Mesatarisht, kokaina në Evropë ishte 57 përqind më e pastër në vitin 2019 sesa dhjetë vjet më parë. Një pilulë ekstazi përmbante pothuajse 2.5 herë më shumë MDM, dhe kanabisi kishte 56 përqind më shumë THC.

Droga rekreative më e përdorur deri tani mbetet kanabisi, i cili ka relativisht pak efekte të dëmshme. Por numri dy, i cili është edhe në rritje, është kokaina. Pas opioidëve, droga ka shumë të ngjarë të dërgojë përdorues në spital, i pranishëm në 22 përqind të mbidozave. Dhe ndërsa ekstaza dhe amfetaminat prodhohen zakonisht në Evropë, kokaina duhet të importohet.

Kjo ka nxitur rritjen e sindikatave të fuqishme të krimit. Në vitet 2000, rrjetet që importuan fillimisht hashash nga Afrika e Veriut filluan të sillnin kokainë. Ata vendosën operacionet e shpërndarjes që shtrihen nga Spanja në Skandinavi.

Evropa është kursyer nga dy nga problemet më të tmerrshme të drogës të këtij shekulli. Megjithëse përdorimi i tepërt i ilaçeve të dhimbjes me recetë çoi në një epidemi opioide në Amerikë, në Evropë ato përdoren ende kryesisht nga të moshuarit. Politikat e ndjeshme mbi metadonin dhe terapitë e tjera të zëvendësimit kanë ndihmuar këtë dukuri që të mos shpërhapet.

Disa shtete të SHBA-së e kanë dekriminalizuar kanabisin, mirëpo në shumë shtete të Evropës ende është një dukuri e jashtëligjshme dhe kjo i detyron importuesit e kanabisit që t’i përdorin metodat e njëjta që të fusin kokainë në vend të kanabisit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…