Në përgjimin e rradhës të publikuar nga El Cheka, dëgjohet biseda mes kryetarit të BDI-së Ali Ahmeti dhe deputetit të BDI Artan Grubi.

Temë e bisedës ishte ndalja e procesit të regjistrimit të popullsisë në v. 2011, me ç’rast Artan Grubi i thotë Ali Ahmetit urime kryetar regjistrimi u ndal.

E rikujtojmē opinionin se pasojat e ndërprerjes së regjistrimit janë shumë të mëdha e kanë shkaktuar dëme fillimisht dëme ekonomike, ndërsa në aspektin e realizimit të drejtave kombëtare të shqiptarëve ka luajtur rol shumë të madh sepse shumë të drejta të shqiptarëve janë të lidhura drejpërdrejtë me përqindjen se sa shqiptarë jetojnë në komunën përkatëse.

Gjithashtu për këtë rast ka të inicuar një procedurë gjyqësore nga ana e PSP-së, ndaj Ali Ahmetit dhe Nikolla Gruevskit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…