Të paktën 146 persona kanë humbur jetën pas një rrëmuje në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, sipas autoriteteve lokale të zjarrfikësve.

Viktimat u shtypën nga një turmë e madhe që po shtynte përpara në një rrugë të ngushtë gjatë festimeve të Halloween pranë hotelit Hamilton në zonën Itaewon.

Pamjet në mediat sociale treguan shumë viktima të shtrirë në trotuar ndërsa punëtorët nga shërbimet e urgjencës dhe kalimtarët kryenin CPR në një përpjekje për t’i ringjallur ato.

Ndiqni përditësimet drejtpërdrejt: Numri i të vdekurve rritet pas përplasjes gjatë festimeve të Halloween

Choi Seong-beom, shefi i departamentit të zjarrit Yongsan të Seulit, tha se numri i të vdekurve mund të rritet, me 150 persona të plagosur dhe një numër prej tyre në gjendje kritike në spital.

Shumica e trupave janë dërguar në spitale, ndërsa pjesa tjetër po dërgohen në një palestër aty pranë në mënyrë që të mund të identifikohen, shtoi ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Evakuohet City Mall pas paralajmërimit për bombë

Para pak çaste më parë është evaukuaar qendra tregtare City MAll në…

Kompania turke që prodhon pajisjet mbrojtëse për Volodymyr Zelenskyn dhe bashkëpunëtorët e tij

Kompania turke Garanti Kompozit, është ajo që merret me pajisjet mbrojtëse për…

Publikohet lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)

Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për…

Zhvillimet në BFI, Osmani: Vendimi i gjykatës ishte skandaloz dhe i turpshëm (VIDEO)

Zëvendës kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, e ka quajtur skandaloz dhe…

Mediat bullgare: Zaev ka propozuar pesë propozime për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë

Pasi kryeministri teknik bullgar Stefan Janev njoftoi dje se delegacioni maqedonas u…