Hetuesit rusë kanë arrestuar një grua në kërkim të vrasësve të një blogeri pro-luftës Vladlen Tatarsky në një shpërthim në një kafene në Shën Petersburg.
Darya Trepova, 26 vjeçare, ishte vendosur më parë në listën e të kërkuarve të ministrisë së brendshme dhe arrestimi i saj u konfirmua më vonë nga Komiteti Hetimor i Rusisë.

Mediat ruse raportuan se Tatarskit iu dha një statujë pak para shpërthimit dhe ka spekulime se një pajisje mund të ishte fshehur brenda, raporton BBC.

Dhjetëra persona të tjerë u plagosën gjatë shpërthimit.
Videot e postuara në rrjetet sociale treguan një shpërthim dhe njerëz të plagosur në rrugë.

Autoritetet ruse thonë se po hetojnë sulmin në qendër të qytetit të dytë më të madh të Rusisë si një “vrasje e profilit të lartë”.
Mediat ruse raportuan se Trepova u arrestua në protestat kundër luftës në të kaluarën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ministri ukrainas: Raketat ruse goditën 30 për qind të infrastrukturës energjetike

Sulmet ajrore të rusëve që u kryen gjatë javës së kaluar mbi…

Arrestohen në Morinë dy prishtinas, kishin futur në bagazh të makinës një 17-vjeçare

Policia e Shtetit të Shqipërisë, gjegjësisht shërbimet e Policisë Kufitare të PKK…

Parlamenti britanik do të votojë për sanksione shtesë ndaj Rusisë

Parlamenti do të votojë për masat sanksionuese që synojnë të rrisin më…

Barcelona ndalon pirjen e duhanit në plazhe

Autoritetet spanjolle duan që t’i bëjnë 10 plazhet e qytetit pa duhan…

A duhet të japë Ukraina territor? Biden: Duhet të ketë zgjidhje të negociuar

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, duket se nuk e ka përjashtuar krejtësisht…