Ministria e Punëve të Brendshme sot kumtoi se me 03.08.2022 në ora 14:40 në afërsi të një qendre tregtare në zonën e Qendrës, D.T.(35) nga Shkupi është privuar nga liria nga njësiti policor për intervenim në SPB Shkup. Gjatë kontrollit nga punonjësit e policisë, u konstatua se ai ishte në kërkim me pesë fletë-arreste të vuajtjes së dënimit me burg dhe gjatë kontrollit të mjetit të pasagjerëve që drejtonte iu gjetën dy pako me kokainë. Gjatë kontrollit, personi ka dorëzuar një letërnjoftim fals, të lëshuar nga Republika e Sllovenisë, me fotografinë e tij, por në emër të huaj me adresë banimi sllovene.

D.T. është ndaluar në Stacionin Policor Qendër dhe nga hetuesit e Njësisë për Krimet Ekonomike dhe Kompjuterike është konstatuar se letërnjoftimin fals e ka marrë nga një person nga Kosova në vitin 2018, me ndërmjetësim nga Spanja, teksa ka qenë duke qëndruar aty dhe e ka përdorur për të, lëvizte nëpër vendet evropiane dhe ai hyri ilegalisht në Maqedoninë e Veriut në vitin 2020 përcjell KlanM.

Pas dokumentimit të rastit nga SPB Shkup, kundër tij do të dorëzohen parashtresa përkatëse. Atij nga ana e gjyqtarit të procedurës paraprake i është caktuar masa e paraburgimit dhe është mbajtur në Institucionin Korrektues Ndëshkues Shkup.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

​Kosova ende pa Ligj të lustracionit

Ligji i lustracionit ose i njohur ndryshe si i pastrimit të figurave,…

Rritet numri i të prekurve nga Koronavirusi në vend, 29 në 24 orët e fundit

Është rritur për 29 numri i të prekurve nga koronavirusi duke çuar…

Një muaj nga tragjedia në Bullgari, ende i paqartë shkaku i aksidentit

Hetuesit dhe ekspertët më të mirë në Bullgari po e kompletojnë raportin…

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ngre alarmin: Sulm terrorist i Rusisë pranë kufirit të NATO-s, mbylleni qiellin

Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës, Oleksiy Reznikov, i quajti sulm terrorist sulmet…

Ish-diplomati serb: Vuçiqi shpresoi që Kurtit do t’i kundërvihej SHBA-ja, Rusia nuk na mbron në rast lufte

Ish-ambasadori serb i ish-Jugosllavisë në Britani të Madhe, Vladeta Jankoviq, ka deklaruar…