Policia norvegjeze ka arrestuar sot aktivisten Greta Thunberg gjatë një proteste në Oslo, raporton Reuters.

Aktivistët lokalë dhe të tjerë që kërkojnë heqjen e turbinave me erë nga kullotat e drerëve në Norvegji, kanë bllokuar hyrjen në disa ndërtesa qeveritare ditët e fundit, transmeton Telegrafi.

Thunberg dhe të tjerët që bllokuan një nga dyert e ministrisë norvegjeze të Financave u hoqën nga oficerët e policisë, dhe u larguan nga zona ndërsa protestuesit protestuan me zë të lartë.

Në vitin 2021, Gjykata e Lartë e Norvegjisë vendosi se dy turbina me erë të ndërtuara në Fosen në pjesën qendrore të Norvegjisë, shkelën të drejtat e konventës ndërkombëtare, por turbinat janë ende në funksion 16 muaj më vonë.

Kjo nuk është hera e parë që Thunberg arrestohet për kauza të tilla. Ajo vazhdimisht është në lëvizje, dhe zakonisht shfaqet duke protestuar pra liderëve botërore sa që mblidhen për të diskutuar për çështje të ndryshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

MSH: 206.013 të vaksinuar, 38.505 të rivaksinuar

MSH-ja njofton se numri I qytetarëve që janë paraqitur për t`u vaksinuar…

Abazoviq e konfirmoi arrestimin e Kashçelanit

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi Dritan Abazoviq e konfirmoi se udhëheqësi i…

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë përkrah aplikimin e Kosovës për anëtarësim në BE

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, priti këtë të mërkurë në takim Bordin…

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për…

Kurti dhe kancelari austriak folën për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Kryeministri Albin Kurti ka shkruar për takimin e djeshëm me Kancelarin e…