Analistët: Ish-presidenti ka vetëm përfitime nga ndalimi

Frika nga protesta të dhunshme të mbështetësve të Trumpit bëri që policia e Nju Jorkut të rrethojë me barrikada të hekurta ndërtesën e Gjykatës në Manhatan. Në këtë, gjykatë do të paraqitet ish-presidenti nëse arrestohet, siç deklaroi ai vetë javën e kaluar kur u bëri thirrje mbështetësve të derdhen rrugëve dhe të marrin në duar fatet e kombit.

Megjithatë siç parashikojnë analistët, ish-shefi i Shtëpisë së Bardhë nuk pritet të qëndrojë gjatë në qeli për një çështje si ajo e aktores së filmave për të rritur Stormi Deniells, të cilën e 7 vite më parë dyshohet se e pagoi në mënyrë të jashtëligjshme me 130 mijë euro për të mos folur publikisht për një aferë seksuale të vitit 2006, që të mos ndikonte negativisht tek zgjedhja si president. Analistët besojnë madje se Tramp do të përfitojë nga ky gjyq, pasi me karizmën e tij do të bëjë gjithnjë e më shumë njerëz të besojnë se procesi është politik.

“Ju e shihni se disa drejtues republikanë që nuk e duan atë, tani ndihen të detyruar ta mbrojnë në aktakuzë. Një fenomen i tillë ka për të përfshirë edhe votuesit”.

Orët e fundit, Tramp u shfaq i pashqetësuar në rezidencën e tij në Mar a Lago të Floridas në prani të mbështetësve, të cilët nuk duken të përgatitur për të kundërshtuar dhunshëm arrestimin e tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Osmani: Të rrisim angazhimin që Serbia t’i jap informacionet për të zhdukurit me dhunë në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar sërish nga Serbia të që…

Berisha për zhvillimet në veri: BE-ja dhe SHBA-të të dënojnë skenarin destabilizues të Beogradit

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar zhvillimet e fundit në veri…

Zelensky bëri thirrje për sanksione më të forta gjatë fjalimit në parlamentin australian

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, bëri thirrje për sanksione të reja dhe më…

SHBA-ja rrëzon balonën e dyshuar spiune kineze – pamjet tregojnë momentin e shpërthimit (VIDEO)

Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar një balonë të dyshuar spiune kineze që…

27 Prilli/ Sela: Vizitova Feta Halimin, njeriun e pafajshëm që qëndron në këtë burg

Kreu i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela në katër vjetorin e zhvillimeve…