Reporteri i CNN-it ka vizituar lokacionin e fshehtë, ku po ruhet një prej armëve më të fuqishme në arsenalin e ukrainasve.

Bëhet fjalë për sistemin raketor M142 HIMARS, që Shtetet e Bashkuara ia kishin premtuar prej kohësh Ukrainës, transmeton Telegrafi.

Katër sisteme të tilla raketore tashmë kanë arritur në këtë vend, e pjesa tjetër pritet të arrijë në fund të këtij muaji.

Ukrainasit shpresojnë që kjo armë e fuqishme amerikane, do t’ju ndihmojë në luftën kundër okupatorit rus.

Forcat e Armatosura të Ukrainë kanë njoftuar se tashmë me sukses e kanë përdorur HIMARS-in në Zaporzhia.

Në anën tjetër, Moska pretendon se forcat e saj kanë “shkatërruar” dy sisteme të tilla, që me këmbëngulje e mohon Kievi.

Ditë më parë ushtria ukrainase publikoi pamjet kur lansohen raketat nga HIMARS në drejtim të caqeve ruse në Zaporzhia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mijëra rusë marshojnë në Moskë në përvjetorin e vrasjes së Boris Nemtsovit

Mijëra qytetarë kanë marshuar në Moskë dhe kanë organizuar protesta në qytete…

Hodges: Një konflikt mes SHBA-së me Kinën, i mundshëm në pesë vjetët e ardhshme

Frederick Ben Hodges, bashkëpunëtor i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane (CEPA),…

Dendias nis vizitën në Shqipëri

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, nisi vizitën njëditore në Shqipëri,…

Makolli nga Kizhevak: Kërkojmë përgjigje edhe për 11 lokacione të tjera që mund të ketë trupa të varrosur

Kryetari i Grupit Punues të Delegacionit të Kosovës për Persona të Zhdukur,…

Mbetet në pikëpyetje nëse Kosova do të aplikojë këtë vit në INTERPOL e UNESCO

Qeveria e vendit nuk ka përgjigje nëse është duke u përgatitur që…