Arabia Saudite tha të shtunën se po hiqte shumicën e kufizimeve të vendosura për shkak të Covid-19, duke përfshirë distancimin social, lëvizje që mund të lehtësonin ardhjen e pelegrinëve myslimanë.

Vendimi përfshin pezullimin e “masave të distancimit social në të gjitha vendet e hapura dhe të mbyllura”, duke përfshirë xhamitë, tha Agjencia zyrtare e Shtypit Saudite, duke cituar një burim të ministrisë së brendshme.

Maska do të kërkohet vetëm në ambiente të mbyllura, sipas vendimit, i cili ka hyrë në fuqi të shtunën.

Mbretëria Saudite, e cila është shtëpia e dy vendeve më të shenjta të Islamit në Mekë dhe Medinë, nuk do t’u kërkojë më udhëtarëve të vaksinuar të japin një PCR negative ose test të shpejtë përpara mbërritjes së tyre në mbretëri ose të karantinohen, tha SPA.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të shtëna me armë zjarri në Prishtinë, plagosen dy persona

Dy persona janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri në rrugën…

Dorëzohet Beogradi, caktohen katër komuna në Serbi, ku do të votojnë serbët e Kosovës

Komisioni Republikan i Zgjedhjeve në Serbi ka vendosur sonte që votuesit nga…

FOTOLAJM/ Valixhja plot dokumente në makinën luksoze të Xhuvanit

Drejtuesi Politik i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Gazmend Bardhi, ka…

VIDEO / Doktori i njohur: Ja e vërteta që po na fshihet pas koronavirusit

Shiva Ayyadurai, i njohur nga të gjithë si Doktor Shiva, është një…

Shtëpia e Bardhë: Ne nuk do të hyjmë në luftë me Rusinë

Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka përsëritur se…