Antikorrupsioni do ti kërkojë prokurorisë që të ngrejë kallëzim penal kundër Blerim Bexhetit, kryetari të Sarajit, pasi nuk e ka mbrojtur Matkën nga ndërtimet pa leje apo nga platformat ilegale.

Anëtarët e Antikorrupsionit kujtuan se kryetari ka qenë i obliguar të veprojë apo të japë përgjigje se ky objekt nuk mundet të legalizohet pasi është në vend që është pasuri natyrore.

Antikorrupsioni thotë se përgjegjësia e Blerim Bexhetit është aty se ai e ka mbajtur kërkesën për legalizimin të dy pronarëve në sirtar, dhe nuk ka dhënë përgjigje të prerë apo ta hedhë poshtë kërkesën.

Antikorrupsioni kërkoi nga Qeveria edhe që ta shpallë Matkën si hapësirë të mbrojtur në mënyrë që në të ardhshmen të mos e keqpërdorin.  

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…