Zoran Zaev dhe Ziadin Sela janë liderët me mbështetje më të madhe nga qytetarët në vend.

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka rejting më të madh tek qytetarët maqedonas, ndërsa në kampin shqiptar Ziadin Sela më i popullarizuar se Ali Ahmeti, tregon anketa më e re e realizuar nga NDI e realizuar në periudhën nga 26 shkurt deri më 5 mars me 1.200 të anketuar.

Sipas të dhënave që ka siguruat Frontline.mk, Zoran Zaev është i pëqyer nga 44 përqind e të ankrtuarve (19% janë përgjigjur me i pëlqyer, ndërsa 25% pjesërisht i pëqyer) thotë anketa.
Dukshëm më pak qytetarë, apo vetëm 25% janë shprehur për Hristijan Mickoskin (10% janë përgjigjur me i pëlqyer dhe 15% pjesërisht i pëlqyer).

Në bllokun politik shqiptar interesante janë të dhënat që flasin se Ali Ahmeti nuk është më lideri më i pëlqyer. Kreu i BDI-së ka rrezultuar i pëlqyer vetëm nga 16% e të anketuarve, ndërsa oponenti i tij kryesor Ziadin Sela është i pëlqyeshëm tek 17% e të anketuarve, njofton Frontline.mk.

Ndryshe zgjedhjet e parakohshme parlamentare të caktuara për më 12 prill u shtynë për shkak të korona virusit ndërsa partitë i kanë anuluar aktivotetet e tyre parazgjedhore

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…