Rusia ka një program për të sabotuar fermat e erës dhe kabllot e komunikimit në Detin e Veriut, sipas akuzave të reja, raporton BBC.

Detajet vijnë nga një hetim i përbashkët nga transmetuesit publikë në Danimarkë, Norvegji, Suedi dhe Finlandë.

Aty thuhet se Rusia ka një flotë anijesh të maskuara si anije peshkimi dhe anije kërkimore në Detin e Veriut. Ata mbajnë pajisje mbikëqyrjeje nënujore dhe po hartojnë vendet kryesore për sabotim të mundshëm.

BBC raporton se zyrtarët e Mbretërisë së Bashkuar janë në dijeni të anijeve ruse që lëvizin nëpër ujërat e Mbretërisë së Bashkuar si pjesë e programit.

E para nga një seri raportesh do të transmetohet të mërkurën nga DR në Danimarkë, NRK në Norvegji, SVT në Suedi dhe Yle në Finlandë.

Një oficer danez i kundërzbulimit thotë se planet e sabotimit po përgatiten në rast të një konflikti të plotë me Perëndimin, ndërsa kreu i inteligjencës norvegjeze u tha transmetuesve se programi konsiderohej shumë i rëndësishëm për Rusinë dhe kontrollohej drejtpërdrejt nga Moska.

Transmetuesit thonë se kanë analizuar komunikimet e përgjuara ruse të cilat tregojnë të ashtuquajturat anije fantazmë që lundrojnë në ujërat nordike të cilat kanë fikur transmetuesit në mënyrë që të mos zbulojnë vendndodhjet e tyre.

Raporti fokusohet në një anije ruse të quajtur Admiral Vladimirsky. Zyrtarisht, kjo është një anije ekspedite Oqeanografike, ose anije kërkimore nënujore. Por raporti pretendon se në fakt bëhet fjalë për një anije spiune ruse.

Dokumentari përdor një ish-ekspert anonim të Marinës Mbretërore të Mbretërisë së Bashkuar për të gjurmuar lëvizjet e anijes në afërsi të shtatë fermave me erë në brigjet e Mbretërisë së Bashkuar dhe Holandës në një mision.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zelenski: Duhet kujdes për të mos i treguar taktikat ushtarake Moskës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy tha se ishte mirënjohës ndaj Presidentit amerikan…

10 raste me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

10 raste janë regjistruar me COVID-19 në 24 orët e fundit në…

Ministri i Jashtëm ukrainas akuzon Rusinë për krime tjera të luftës

Shefi i diplomacisë ukrainase Dmytro Kuleba, ka akuzuar sërish Rusinë për krime…

Euro dixhitale po vjen, çfarë do të thotë saktësisht kjo për Evropën

Banka Qendrore Evropiane (BQE) po bën përparim në përpjekjet e saj për…

SHBA-ja dhe Kina pranë një momenti të ri “Sputnik”

Shefi i shtabit të përgjithshëm të ushtrisë amerikane, gjenerali Mark Milley, konfirmoi…