Një anije e marinës ruse është dëmtuar nga një sulm me dron i cili i përket marinës ukrainase në Detin e Zi, thonë burimet ukrainase.

Sulmi thuhet se ndodhi pranë portit rus të Novorossiysk, i cili është qendër kryesore për eksportet ruse.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se kishte zmbrapsur një sulm ukrainas në bazën e saj detare, dhe se anija nuk ka pasur ndonjë dëmtim.

Por burimet e shërbimit ukrainas të sigurisë thonë se Olenegorsky Gornyak u godit dhe pësoi thyerje serioze.

Ata i thanë BBC-së se një dron detar mbante 450 kg dinamit kur goditi anijen.

Rusia nuk përmendi ndonjë dëm në raportin e saj të incidentit.

Dronët e detit janë anije të vogla pa pilot që operojnë në ose nën sipërfaqen e ujit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Josep Borrell: Turqia ka një rol shumë të rëndësishëm në menaxhimin e valës së emigrantëve afganë

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat…

Historia e spiunimit që tronditi Serbinë – Aleksandar Vulin si shef i BIA-s në shërbim të agjenturës së Moskës për të burgosur kritikët e Kremlinit

Shefi i Agjencisë serbe për Siguri dhe Informacion (BIA) dhe ish-ministri i Policisë,…

Ja si i ha fitrat Shaqir Fetai

Shaqir Fetai, pasi i mbledh ato pak fitra e zeqat, vendos që…

Rahiq: Rrahja me Janakieskin dhe Ristovskit ka qenë e kurdisur që të dalin nga paraburgimi

Ashtu si edhe gjithkund, ka një grup të personave të korruptuar që…

Policia jep detaje për djegien e veturës së Grubit

Ministria e Punëve të Brendshme ka konfirmuar se në rrugën Strumiçka në…