Duke pritur dhe ndoshta duke u frikësuar nga mbështetja perëndimore për “ofensivën e pranverës” të shumëpritur të Ukrainës, Rusia ka kaluar javët e fundit duke nisur valë pas vale sulmesh në frontin ukrainas, shkruan analisti ushtarak Sean Bell për Sky News.

Përparimi ishte i kufizuar dhe pavarësisht shtatë muajve të luftimeve intensive, qytete si Bakhmuti nuk ranë.

Tani duket se ka arritur një kulm – ritmi i sulmit ka rënë me më shumë se 80 për qind. Grupi i mercenarëve rus të Wagner-it është ende duke bërë përparim të ngadalshëm të dhimbshëm në veri të Bakhmutit, me ushtrinë ruse që po përpiqet të rikuperojë humbjet dhe ka mungesë municionesh dhe idesh.

Momenti ka humbur dhe ushtria ruse ka nevojë për një pauzë operacionale, shkruan Bell. Raportet sugjerojnë gjithashtu se shumë forca ushtarake ruse po ridislokohen, duke i lënë mercenarët në fatin e tyre në Bakhmut.

Nëse kjo është e vërtetë, Rusia e kupton se tani duhet ta zhvendosë fokusin e saj nga sulmi në mbrojtje në përgatitje për një kundërsulm të pritshëm ukrainas.

Ukraina gjithashtu pësoi viktima të mëdha. Megjithatë, nëse Ukraina do të çlirojë territorin e saj, çdo ofensivë duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare, në mënyrë që të përfitojë nga lodhja e dukshme e ushtrisë ruse.

Por shumë analistë ushtarakë besojnë se Ukraina do të luftojë për ta dëbuar Rusinë nga Donbasi dhe Krimea, kështu që çfarë do të kërkojë të arrijë ofensiva e Ukrainës? Të zhvendoset vija e frontit në lindje? Thyhet ura midis Krimesë dhe Donbasit?

Çdo ofensivë, edhe nëse është e suksesshme, përfundimisht do të konsumohet, dhe sigurisht para çlirimit të gjithë territorit të Ukrainës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ambasadorja amerikane: Duam ta ndalim luftën dhe ta bëjmë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën

Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara…

Haradinaj: Bashkimi me Shqipërinë është real

Bartësi i listës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) për zgjedhjet…

Spitali i fëmijëve në Mariupol u shkatërrua nga sulmet ajrore ruse

Një spital për fëmijë në qytetin port jugor është shkatërruar plotësisht nga…

Katër avionë luftarakë rusë kapen në hapësirën ajrore të Polonisë

Derisa tensionet po vazhdojnë mes presidentit rus, Vladimir Putin dhe Perëndimit, katër…

Osmani: 6.000 shqiptarëve në Serbi iu mohua e drejta për të votuar – të reagojë komuniteti ndërkombëtarë

Ka përfunduar procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale në Serbi.…