Pasi presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nënshkroi një dokument të premten në të cilin kërkoi të bëhet pjesë e NATOS, Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock ishte ndër të parat që foli, duke thënë se ajo nuk shihte asnjë shans që Ukraina të anëtarësohej shumë shpejt në këtë aleancë ushtarake.

“Unë e kuptoj dëshirën e Ukrainës për anëtarësim të hershëm. Megjithatë, ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën në të drejtën e saj për vetëmbrojtje, por gjithashtu e kemi theksuar qartë që nga dita e parë se kemi përgjegjësi për të siguruar që lufta të mos përhapet në vendet e tjera dhe se NATO nuk bëhet një partner lufte. Kjo është ende e vërtetë sot”, tha Baerbock.

Për vendimin e Ukrainës është shprehur edhe Shtëpia e Bardhë, më konkretisht këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, i cili ka folur për seriozitetin e vendimit të Ukrainës, raporton skynews.

“Shtetet e Bashkuara e kanë bërë të qartë se ne mbështesim një politikë të dyerve të hapura për NATO-n. Çdo vendim për anëtarësimin në NATO merret në kordinim me 30 aleatët. Aktualisht, pikëpamja jonë është se mënyra më e mirë për të mbështetur Ukrainën është në terren. Anëtarësimi në NATO duhet lënë për një kohë tjetër”, përfundoi Sullivan.

Kujtojmë se pasi Rusia njoftoi dje aneksimin e territoreve ukrainase, Kievi njoftoi se duan të anëtarësohen në NATO me procedurë të përshpejtuar.

“De fakto, ne jemi anëtarësuar tashmë në NATO. De fakto, ne kemi provuar tashmë përputhshmërinë me standardet e Aleancës. Sot Ukraina po aplikon për ta bërë atë de jure. Përmes një procedure që do të kënaqë rëndësinë tonë për mbrojtjen e të gjithë komunitetit tonë. Në Ne po ndërmarrim hapin tonë vendimtar duke nënshkruar përpjekjen që Ukraina t’i bashkohet NATO-s shpejt”, tha Zelensky.

Megjithatë, ajo që duhet theksuar është parakushti që NATO vendos për të gjitha vendet kandidate. I referohet në radhë të parë faktit që shteti nuk guxon të përfshihet në konflikte dhe mosmarrëveshje ndërkombëtare kur bëhet fjalë për kufijtë.

Duke marrë parasysh situatën në Ukrainë dhe luftën që po zhvillohet kundër Rusisë, duket se ende nuk është reale të diskutohet për hyrjen e Ukrainës në këtë aleancë ushtarake. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nesër seanca ‘ex parte’ ndaj Salih Mustafës, prokuroria planifikon të shtojë edhe një dëshmitar

Në Hagë tashmë ka nisur seanca e sotme përgatitore për gjykimin e…

Zbulohet mozaiku i figurës së Agim Ramadanit në kazermën e FSK-së në Gjilan

Në dy vjetorin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës, është zbuluar sot…

Në varrezën e supozuar masive në veri të Kosovës, dyshohet se janë 23 shqiptarë

Dyshohet se në fshatin Dreth të Leposaviqit, gjendet një varrezë masive me…

Jashari, Osmanit: Falemnderit presidente për nderin dhe respektin ndaj UÇK-së

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, e ka falënderuar Presidenten Vjosa…

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…