SHBA-ja shtoi sot Arabinë Saudite dhe Kubën e listën e zezë të vendeve, të cilët nuk kanë dhënë prova të mjaftueshme në luftën kundër trafiqeve të qenieve njerëzore, një vendim që mund të shkojë deri në sanksione.

Në një raport vjetor, Departamenti amerikan i Shtetit kritikon aleaten e saj, Arabinë Saudite për shkelje serioze në lidhje me të drejtat e punonjësve të huaj dhe akuzon Kubën për trafik nëpërmjet programit të saj të dërgimit të mjekëve jashtë vendit.

Kina, Koreja e Veriut, Rusia dhe Venezuela bëjnë pjesë tek shtetet që renditen më poshtë në raport.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…