Për të tretin vit radhazi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë regjistruar më shumë se 600 të shtëna masive në një vit, sipas të dhënave të organizatës jofitimprurëse “Arkivi i dhunës me armë” (GVA), dhe numri total i të vrarëve nga armët e zjarrit ka arriti në 39 mijë e 816 viktima.

Sipas organizatës, deri më tani këtë vit, ka pasur 609 krime në të cilat katër ose më shumë persona, pa llogaritur personin e armatosur, janë qëlluar – duke e vënë SHBA-në në rrugën e duhur për të arritur në 675 të shtëna masive deri në fund të vitit, shkruan Euronews.

Gazeta Hill kujton se vitin e kaluar janë regjistruar rreth 690 të shtëna masive në të gjithë SHBA-në, që është një rritje nga 610 në 2020 dhe 417 në 2019.

Në fillim të kësaj jave, pesë persona u vranë në një të shtëna masive në klubin e natës “Q” në Kolorado Springs dhe gjashtë të tjerë u vranë të mërkurën në “Walmart” në Chesapeake, Virxhinia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sanksionet e reja të BE-së pritet të shënjestrojnë ushtrinë dhe bankat ruse

Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian propozoi vendosjen e sanksioneve ndaj forcave të…

Ukraina synon bisedimet e paqes me Rusinë deri në fund të shkurtit – ministri i Jashtëm zbulon vendin dhe ndërmjetësin e mundshëm

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, ka thënë se vendi i…

BE-ja i dhuron Kosovës 67.5 milionë euro si mbështetje për energji

Komisioni Evropian e ka kryer disbursimin e mjeteve financiare në vlerën prej…

Pamje të trupave ukrainase në vijën e frontit në rajonin e Zaporizhzhia

Trupat ukrainase janë në vijën e frontit në rajonin e Zaporizhzhias, në…

Gjurmë çizmesh dhe pranga, Kurti tregoi se çfarë u gjet në vendin ku u rrëmbyen tre policët

Në konferencën për media, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka treguar se…