Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka deklaruar se mirëpresin vendimin e institucioneve të Kosovës për ta pranuar propozimin e njohur si franko-gjerman për marrëveshje me Serbinë.

“ShBA-ja inkurajohet dhe mirëpret vendimin e Kosovës për ta pranuar në princip propozimin e Bashkimit Evropian dhe do të vazhdojmë që të sigurojmë mbështetje të plotë për dialogun e ndërmjetësuar nga BE”, është shprehur Hovenier.

“Marrëveshja e përkohshme do të sjell përfitime domethënëse për Kosovën dhe Serbinë”.

Ky reagim i Hovenier vjen pas takimit që i dërguari evropian për dialogun, Miroslav Lajçak me kryeministrin Albin Kurti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kërkohet rrënimi i një xhamie në Shkup, komuna thotë se është ndërtim pa leje

Autoritetet e komunës Karposh të Shkupit kanë urdhëruar prishjen e një xhamie…

Të paktën nëntë të vdekur nga stuhitë dhe tornadot, në SHBA

Stuhitë që prodhojnë tornado dhe shira të dendur kanë shkatërruar pjesë të…

Skandaloze: Në Serbi krijohen video-lojëra me krime lufte, një nga to paraqet vrasjen e Adem Jasharit

“Hyr në llogore, hyr në llogore. Ja ku e ke armikun, 200…

Kriza e refugjatëve vijon në kufirin polako-bjellorus

Bjellorusia ndërton kampe dhe ndihmon refugjatët Ministri i Mbrojtjes i Polonisë, Mariusz…

Portugalia arreston rabinin që ia dha nënshtetësinë Abramovichit

Oficerët në qytetin verior të Portos në Portugali kanë arrestuar liderin e…