Pretendimi më i fundit nga Turqia është se fqinji i saj dhe anëtari i NATO-s, Greqia ka shënjestruar aeroplanët e saj mbi Mesdheun Lindor dhe Detin Egje, sipas agjencisë shtetërore të Turqisë, Anadolu.

Radari i një sistemi raketor grek S-300 me bazë në ishullin e Kretës u mbyll me avionët turq të martën, raportoi Anadolu të dielën, duke cituar burime të ministrisë së mbrojtjes.

F-16-të ishin në një lartësi prej 3,000 metrash (10,000 këmbë) në perëndim të ishullit Rodos të Greqisë kur radari i gjurmimit të objektivit të S-300 të prodhimit rus u mbyll, shtoi raporti.

Avionët turq përfunduan misionin e tyre dhe u kthyen në bazat e tyre.

Bllokimi i radarëve konsiderohet si një akt armiqësor sipas rregullave të NATO-s të angazhimit.

Burimet e ministrisë greke të mbrojtjes hodhën poshtë akuzat. “Sistemi raketor S-300 i Greqisë nuk i ka vënë kurrë bravë avionëve turq F-16”, thanë burimet, sipas televizionit shtetëror Ert.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VMRO-DPMNE: Java e tretë nga tragjedia me autobusin, qeveria pa përgjigje dhe përgjegjësi

Nëpërmjet një njoftimi të VMRO-DPMNE-së thuhet se tashmë kanë kaluar tre javë…

Vrasja e policit në Zllatar ndodhi gjatë një ndeje private – Arrestohen pesë policë dhe kërkohet suspendimi i nëntë tjerëve

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmjen e së premtes në fshatin Zllatar…

Palmer ose Montgomery pritet që ta zëvendësojnë Grenell në dialogun Kosovë-Serbi

SHBA mes Matthew Palmer dhe Molly Montgomery për të Dërguar të Posaçëm…

Protesta të dhunshme në Hong Kong

Policia ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve, të cilët…

“Forbs”: Virusi korona ka zvogëluar numrin e miliarderëve

Në gjysmën e parë të muajit mars, 226 persona e kanë humbur…