Ambasadori rus në Britani tha për BBC se nuk beson se vendi i tij do të përdorë armë bërthamore taktike në luftën kundër Ukrainës. Andrei Kelin tha se sipas rregullave ushtarake ruse, armë të tilla nuk përdoren në konflikte si ky.

Rusia ka dispozita shumë strikte për përdorimin e tyre, tha ai, kryesisht kur rrezikohet ekzistenca e shtetit.

“Kjo nuk ka të bëjë me operacionin aktual”, tha ai për Sunday Morning.

Kur presidenti rus Vladimir Putin vendosi forcat e tij bërthamore në gatishmëri të lartë në fund të Shkurtit, menjëherë pas pushtimit, ky veprim u perceptua gjerësisht si një paralajmërim.

Putin fajësoi zhvillimin e agresionit nga Perëndimi dhe NATO. Por Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace e quajti atë një përpjekje për të shpërqendruar njerëzit nga “çfarë po shkon keq në Ukrainë”, duke thënë se Rusia ishte prapa planit në pushtimin e saj pas vetëm disa ditësh dhe duke u përpjekur t’i “kujtojë botës” se kishte një pengesë.

Armët bërthamore taktike janë ato që mund të përdoren në distanca relativisht të shkurtra, në krahasim me armët bërthamore “strategjike” të cilat mund të lëshohen në distanca shumë më të gjata dhe të ngrenë spektrin e luftës bërthamore gjithëpërfshirëse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

TI: Shqipëria, një pikë rënie në Indeksin e Korrupsionit

Organizata Transparency International nxorri të martën raportin e përvitshëm për Indeksin e…

Edhe Austria me dozë të 4 kundër Covid-19

Vaksina përforcuese do të ofrohet fillimisht për personelin mjekësor dhe zonat me…

Sot mbahet seanca e radhës ndaj Haradinajt dhe Gucatit

Zyra e Prokurorit tё Specializuar tё Kosovёs njoftoi se sot në orën…

Drafti anti-koronavirus/ Italia pritet të miratojë dekretin për ndihma sociale për familjet, bizneset e punonjësit. Ndihmë speciale edhe për turizmin

Italia pritet të miratojë dekretin lidhur me ndihmat sociale për familjet, bizneset…

​BE-ja kritikohet për zvarritje të dialogut, kërkohet përfshirje më e madhe e ShBA-ve

Mungesa e rezultateve konkrete në dialogun Kosovë-Serbi, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian…