Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Nicholas Abott, e ka mirëpritur dëshirën e Kosovës për anëtarësim në Këshillin Evropian.

Ai e ka konsideruar këtë si sinjal të mirëpritur të përkushtimit kosovar ndaj demokracisë dhe sundimit të ligjit.

“Dëshira e Kosovës për t’iu bashkuar Këshillit të Evropës është një sinjal i mirëpritur i angazhimit të saj për demokraci, për sundimin e ligjit dhe mbrojtjen e të drejtave për të gjithë qytetarët”, ka shkruar Abott në llogarinë e tij në Facebook.

“Është gjithashtu një shenjë e gatishmërisë dhe vendosmërisë për t’i mbështetur vlerat kyçe evropiane dhe për ta zgjeruar integrimin e saj ndërkombëtar”.

“I uroj suksese Kosovës!”

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dimitrievski kritikon punën e Filipçes: Testet shumë po vonohen, madje deri në 7 ditë

Kryetari i Kumanovës, Maksim Dimitrievski, në një deklaratë për Tv Alfa, ka…

‘Vihet në kontroll virusi’, Danimarka heq masat anti-COVID-19

Pandemia e koronavirusit në Danimarkë është tërësisht nën kontroll dhe për këtë…

Çfarë saktësisht tha Biden për gjenocidin rus në Ukrainë?

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, tha për Rusinë se është duke kryer…

Në këtë vend të varfër zbulohet diamanti i tretë më i madh në botë

Firma e diamantëve Debswana ka zbuluar një diamant 1,098 karat në Botsvana…

Qeveria miraton koncept-dokumentin për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar sot koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme.…